Pre Európanov rooibos objavil v južnej Afrike v roku 1904 jeden ruský imigrant. Obľúbenosť rooibosu ako náhrady čierneho čaju vzrástol počas 2. svetovej vojny, kedy sa obmedzil dovoz čierneho čaju z Ázie a ďalej potom po preukázaní jeho zdravotných účinkov.
Rooibos je v skutočnosti nečajový nápoj, pripravovaný z čajovníkovce kapského (Aspalathus linearis), 1.5 metra vysokého endemického kríka, tvoreného tenkými vetvičkami a malými ihličkovitými lístkami (asi 1 cm dlhými), ktorý rastie na obmedzenej ploche suchých planých such. V rozpore s touto skutočnosťou sa predáva v ponuke čajových špecialít, a preto sa aj my ďalej v texte sa o ňom zmieňujeme ako o čaji.
Úroda prebieha od januára do apríla a po vysušení v kôpkach na slnku nasleduje strojové rozsekanie a fermentácia. V Južnej Afrike sa jedná o tradičný nápoj a obvykle sa pije v zmesi s mliekom a cukrom, avšak v ostatných častiach sveta sa väčšinou podáva bez týchto prísad. Rooibos je minerálová bomba, obľúbená najmä u zákazníkov, ktorí kladú dôraz na zdravý životný štýl. „Čaje" rooibos síce neobsahujú oproti pôvodným tvrdeniam vysoký obsah vitamínu C, zato však obsahujú množstvo minerálnych látok a stopových prvkov, najmä meď, mangán, fluór, ďalej flavonoidy, glykozidy.
Obsah minerálov, schopnosť viazať vodu, absencia theinu a trieslovín je často využívaná športovcami, ktorým zdravým spôsobom nahradia syntetické izotonické nápoje. Doteraz nebola preukázaná kontraindikácia, a preto môžu piť rooibos bez obmedzenia nielen zdravia, ale aj ľudia trpiaci mnohými civilizačnými chorobami, vrátane ochorení srdca a ciev, vysokého krvného tlaku, cukrovky, apod. Rooibos naopak pôsobí proti alergickým reakciám (na alergie nechajte rooibos lúhovať dlhšie – asi 15 minút S úspechom možno z tohto nálevu pripravovať aj upokojujúce obklady podráždenej pokožky a používať ho ako výborný základ na prípravu polievok), lieči ekzémy a podráždenie kože. Pozitívne pôsobí pri hnačkách, neurózach, strese, úzkosti, podráždení, nespavosti alebo bolestiach hlavy. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov redukuje účinky voľných radikálov a znižuje riziko zhubného nádorového bujnenia. Pretože neobsahuje žiadny kofeín ani teín, môžete ho popíjať celý deň a môžu ho piť aj deti, tehotné a dojčiace ženy a dokonca ho môžete podávať aj dojčatám. Nálev rooibos s výhodou môžete použiť namiesto vody na prípravu detskej výživy. Vďaka kyseline fenolovej má nálev výrazné protiplesňové, antibakteriálne a antivírusové účinky, čo sa využíva v mnohých kozmetických prípravkoch. Naopak neobsahuje kyselinu šťaveľovú, takže je vhodný aj pre osoby s obličkovými kameňmi.
Zloženie: vetvičky a listy rooibosu. Rooibos je ker, tvorený tenkými vetvičkami a malými ihličkovitými lístkami (asi 1 cm dlhými), rastúcimi na vetvách jednotlivo aj v trsoch. Pestuje sa iba na plantážach Južnej Afriky o celkovej rozlohe 25.000 hektárov.
Príprava rooibosu: Prepláchnite čajovú kanvicu horúcou vodou a nasypte do nej podľa objemu vody na každý 1,5 dl vody 1 čajovú lyžičku rooibos. Teraz do kanvice nalejte vriacu vodu, zakryte ju a nechajte 3 -5 minút lúhovať. Na rozdiel od bežného čaju nehrozí, že keď nápoj včas nescedíte, tak bude horký a príliš silný.
Dochutiť ho môžete medom, cukrom, citrónom alebo mliekom. Miešať sa môže aj s inými druhmi bylín a čajov napr. honeybush. Nálev má sladkú, mierne orechovú príchuť a príznačnú arómu.
Náš tip: Ak by aromatická chuť niekomu vadila a napriek tomu sa nechcel ochudobniť o zdravotné účinky rooibos, môže skúsiť arómu zmierniť nasypaním rooibosu do studenej vody, ktorú až potom zvaríme a odvar zlejeme. Pripravíme sa tak o veľkú časť arómy, zato má odvar oveľa jemnejšiu chuť. Ak Vám ani tak nie je aróma príjemná, môžete siahnuť po ochutených formách rooibos
Doplnkové informácie
Kategória: | Sypané čaje |
Balenie: | celofánový sáčok 50g |
Výrobca: | OXALIS s.r.o. |
Záruka: | 24 mesiacov |
Žiadne komentáre
Žiadne komentáre
1,70 €
Nový komentár